Facebook YouTube Instagram

 

CO MÁM DĚLAT, KDYŽ...

… mi při slavnostní večeři upadne kus jídla na podlahu
Rozhodně se nevrhejte pod stůl a nelovte jej. Stejně byste ho neměli kam dát, protože jídlo sebrané z podlahy zpátky na stůl nepatří. A odcházet během večeře je neslušné. Jestliže vám upadla půlka řízku a leží někde, kde by mohla vadit ostatním hostům, je dobré upozornit na to obsluhu - ať už číšníka v restauraci nebo hostitele při rodinné večeři. Omluvte se a požádejte, aby vše uvedl do pořádku. Můžete situaci zlehčit, udělat si ze sebe trochu legraci, ale rozhodně by z toho nemělo být pozdvižení. Když spadla na podlahu nějaká maličkost - třeba kulička hrášku nebo kousek pečiva - která leží pod vašima nohama, můžete ji decentně kopnout pod stůl, je to nejjednodušší řešení, alespoň nikdo nemusí lézt po čtyřech.

...se mi podaří shodit skleničku a vylít nápoj na člověka sedícího vedle
Když polijete souseda, projevte lítost, omluvte se, opět můžete situaci zlehčit, říct, že jste nešika a podobně. A hlavně mu pomozte osušit šaty látkovým ubrouskem. V restauraci se o to postará obsluha. Když způsobíte větší škodu, je na místě zaplatit čistírnu či rovnou celé oblečení, je-li úplně zničené, případně taxi domů.

… rozbiji skleničku
Zachyťte rozlitý nápoj, seberte střepy ve svém okolí a poproste číšníka, případně hostitele, aby pomohl. Samozřejmě nešetřete omluvami. V restauraci vás obvykle přesunou k jinému stolu nebo alespoň vymění ubrus. Pokud se to stane někomu jinému, nechte si rádoby vtipné poznámky a pokračujte v konverzaci, jako by se nic nestalo.

… mám na návštěvě cizince a on zvolí opravdu netradiční způsob jídla, třeba vezme do ruky knedlík a vytírá jím guláš?
Postupujte s citem, abyste ho neurazili a nepřipadal si hloupě. Můžete být vtipní a zkusit to také s knedlíkem v ruce. Pak se tomu zasmát, říct, že to není špatný nápad, ale že s příborem je to pohodlnější. On pochopí.

… jsem zvyklá při přípitku si ťukat s každým, ale hostitel jen pozvedne číši a všichni zůstanou sedět
Sednete si zpátky a také jen pozvednete skleničku. Každý si to většinou dělá podle svého, ale takovéto naklánění přes čtyři lidi a bouchání skleniček každého s každým není u stolu moc praktické. Navíc mezitím chladne jídlo. Lepší je zůstat sedět, při hodně slavnostní události vstát a jen naznačit přípitek.

...jsem na večírku a jsem abstinent? Musím přijmout skleničku s přípitkem?
Skleničku na přivítanou musíme přijmout, je to pozornost hostitele. Ovšem už ji nemusíte vypít. Předstírat ve společnosti, že jsme se napili je obvyklé a zcela běžné. Stačí si přiťuknout, napít se jen zlehka nebo vůbec ne. Do společnosti nechodíme kvůli konzumaci alkoholu, ale kvůli tomu, abychom se pobavili s jinými lidmi.

… jsem přejedená, ale hostitel mi stále přidává
Dobrý hostitel by rozhodně neměl do jídla nikoho nutit. Přejíte-li se, bude vám i z vynikajícího pokrmu špatně. A to by určitě nechtěl. Proto poděkujte a důrazně, ale zdvořile řekněte, že už skutečně máte dost a že jste spokojení.

… mám v ústech sousto, které nedokážu sníst, třeba proto, že je v něm rybí kost
Neotvírejte ústa a nelovte prsty v puse. Přiložte ubrousek, papírový je na to lepší, ale můžete použít i plátěný, a rychle do něj sousto vložte. Papírový dejte na talíř, látkový položte vedle a požádejte o nový. Zapíchne-li se vám rybí kost v ústech či v krku, omluvte se a odejděte na toaletu, kde je zrcadlo a snáze se problému zbavíte.

… zapomněla jsem vypnout mobilní telefon a ten začne během slavnostní večeře zvonit.
Můžu ho zvednout, aniž by to byl trapas? Ne. Je-li to něco důležitého, dá se to vyřídit mezi jednotlivými chody. Ale u slavnostní večeře telefonování a esemeskování intimní atmosféru naruší.

… představme si večeři ve formě rautu: V jedné ruce talíř, v druhé skleničku, k tomu plná ústa a v tom momentě se s vámi někdo vítá. Co udělat ?
Rychle odložit talíř nebo ruku vůbec nepodat ? Když má někdo obě ruce zaměstnané, je absolutně nespolečenské od něho něco takového požadovat. Když přicházíme k člověku a vidíme, že v jednu ruce drží talíř a v druhé sklenku, tak ruku nepodáváme. Tím bychom ho uvedli do trapné situace a základní pravidlo etikety říká, že nikoho nesmíme uvádět do trapné situace. Takže v tomto případě se jen lehce ukloníme a řekneme: Uvidíme se později. A necháme ho, aby v klidu dojedl.

… na plese jsou často celebrity. Jak se k nim chovat?
Když máme celebritu mezi sebou, je zdvořilé ji pozdravit. Dáváme jí najevo, že o něj víme, že ji respektujeme. A s úsměvem a pozdravem – dobrý večer – ji pozdravíme. Tento pozdrav působí nenásilně a příjemně. Chybu může udělat ten, kdo se s touto celebritou setkal dříve, před lety na konferenci apod. a teď se k ní hrne: „A, pane ministře, vzpomínáte si na mě ?“ V tomto momentě uvádíme pana ministra do trapné situace. Protože, i když pro nás to byl krásný zážitek, pan ministr se setkává se stovkami lidí a nemůže se všechny pamatovat. Vždy se musíme představit. I když jsme se již s panem ministrem viděli a určitě se také tehdy představili. A po představení připomenout, za jakých okolností a kdy jsme se viděli.

 

PŘEDCHOZÍ               

 

 

 

 

       © Excellent Plzeň s.r.o.        

 webmaster