Facebook YouTube

POZVÁNKA

R.S.V.P.

zkratka pro francouzské „Répondez s'il vous plait“. Je uvedená téměř na každé pozvánce a znamená „odpovězte prosím“. Většinou je doplněná o telefonní číslo a e-mail. Slušností je potvrdit nejen svoji účast, ale i neúčast. Pokud je připsána anglická fráze „regrets only“, je třeba odpovědět jen v případě neúčasti.

P.M.

Tato zkratka může být uvedena vedle R.S.V.P. v případě pozvání dohodnutých osobně a je jen připomínkou předcházejícího pozvání. P.M. je zkratkou pro „pour mémoire“ a bývá umístěna v pravém horním rohu pozvánky

c.m.

je zkratka pro „cum tempore“ a naznačuje, že se můžete zdržet do 15 minut

s.t.

znamená „sine tempore“ a upozorňuje na to, že se vyžaduje přesné dodržení stanovené hodiny

 

Když je na pozvánce předepsán oděv...

Cravate noire, black tie či dinner jacket– smokink

Pán obléká kalhoty s jedním širším lampasem, bez manžet, jedno- nebo i dvouřadové sako s šálovým límcem, s klopami vyloženými hedvábím, s bílou nebo krémovou naškrobenou košilí Může mít i jehlici. Černá vesta. Na krku černý motýl, v kapsičce bílý kapesníček. Protože tzv. pravidlo, že jaká je barva kapesníčku, taková musí být barva ponožek, je pouhou legendou, má na nohou černé hedvábné ponožky. Ponožky neprůsvitné, dlouhé tak, aby mu nebylo vidět nahou nohu, když si ji snad dá přes druhou. Má lehké černé kožené boty, vyčištěné. Boty mají tenkou koženou podrážku. Klobouk, vrchol pánského outfitu, je typu diplomat. A samozřejmě doplňky – bílá šála, tmavé kožené rukavice, tmavší plášť – ale ve smokinku může jít po ulici i bez pláště. Dáma si k pánovu smokinku může vzít malou večerní, tedy krátkou sukni šatů zvaných koktejlky.

Cravate blance, white tie, evenning dress, tail – coat – frak

Kalhoty se dvěma úzkými proužky – lampasy – bez manžet, vesta je z bílého rypsu, sako s hedvábnými klopami a s krovkami. Bílá košile není jenom naškrobená, ale má vyztuženou náprsenku, tuhý límeček se zahnutými růžky, místo obyčejných knoflíčků se používají perlové. Motýlek bude ručně vázaný, samozřejmě bílý. Černé hedvábné ponožky a k nim černé lakovky anebo boty velmi jemné, hedvábná bílá šála, bílé glazé rukavičky. Na hlavu k fraku patří cylindr, hodinky se nenosí nebo pouze kapesní. Bez pláště se pak ve fraku nelze pohybovat po ulici. Na frak také náležejí řády v původní velikosti, ale jenom na plesech reprezentačních. (Povinnost vzít si řády bývá na pozvánce označená jako Décoration.) Rukavičky pánové při tanci nesundávají, šetří tím oblečení dam. Do klopy saka gardenie či orchidej. . K fraku je dáma ve velké večerní toaletě, s dekoltem. K šatům s nahými pažemi má dáma dlouhé těsné rukavičky.

PŘEDCHOZÍ                          DALŠÍ

 

 
      

 

 SOCIÁLNÍ SÍTĚ 

Abyste měli přehled o tom, co se u nás děje, můžete si nás najít na sociálních sítích.

Facebook          YouTube

 

RYCHLÝ KONTAKT
zena@explzen.cz

732 858 631
 

Ochrana osobních údajů

       © Excellent Plzeň s.r.o.

 webmaster