Facebook YouTube Instagram

 

 

Jsem stará škola

 

Eva Maurerová

Jsem stará škola. Už je to tak! Víc, než internet a knihy o osobním rozvoji mě zajímá příběh. To je důvod, proč preferuji osobní setkávání s lidmi. Proto jsem každý měsíc účastníkem aspoň jednoho školení nebo konference. A ze stejného důvodu se čas od času ocitám v roli lektora.

Aby nevznikla mýlka: Já čtení knih miluju a internet používám každý den! Mimochodem, věděli jste, že knihtisk vznikl už před více než pěti sty lety? A že to byla jízda! Ve své době způsobil stejnou informační revoluci, jako před padesáti lety první propojené počítače. Dnes si život bez internetu neumíme představit a bez chytrých telefonů a stálého wi-fi připojení se cítíme nejistě. Prostředí, ve kterém žijeme, se neustále a překotně mění. Háček je v tom, že od dob evoluce člověka se příliš nezměnil lidský mozek. Aspoň ten můj ne! Můj mozek stále miluje příběhy a nejlépe se učí z jejich vyprávění.

Začátkem listopadu jsem se zúčastnila konference Excellentní žena. Už po několikáté. Tentokrát mě přilákala avizovaná vystoupení MUDr. Kateřiny Cajthamlové a Jana Mühlfeita. Přestože každý z nich přijel s tématem, které bylo na hony vzdálené tomu druhému, s odstupem pár dnů se mi při procházce podzimním lesem oba příběhy krásně propojily.

Paní doktorka mluvila o rozdílech mezi generacemi. O mezigenerační komunikaci a rozdílech v hodnotách. Dozvěděla jsem se, že nedávno skončil více než deset let trvající generační výzkum. Kromě jiného rozdělil lidi narozené v rozmezí let 1966 – 2010 do tří generací a označil je písmeny X, Y a Z. Do generace „X“ patřím já. Jsme popisováni jako ti, kdo se celý život snaží o vymezení své identity. Hledáme si cestu k rychle se měnícímu světu kolem nás a zmítáme se mezi touhou být současně rebel i boháč. Generace „Y“ jsou lidé narození v letech 1981 – 1995. Někdy jsou označováni jako „iGen“, tedy internetová generace. Jejich typičtí představitelé jsou tak trochu sebestřední „jájínci“, doma často vydržovaní a rozmazlovaní do věku hodně přes dvacet let. Dnes se z nich profilují političtí aktivisté, kteří chtějí měnit systém zevnitř a nerozpakují se radit svým rodičům. Jejich častá témata jsou ekologie a zdravé stravování. Následuje generace narozená v letech 1996 – 2010. Získala označení „on-line sdílející individualisté“, generace „Z“. Vyrostla v nadbytku a její příslušníci jsou zpravidla hodně rozmazlení. Co od nich můžeme čekat? A co od další generace „Alfa“? To jsou děti, které se narodily nebo se teprve narodí v letech 2011 – 2021. Jejich rodiče pohrdají klasickým vzděláním, tradicemi i kulturou a hledají alternativy všeho. Přesto, nebo možná právě proto, je tato generace nadějí lidstva! Je to dobře? Vždyť jsou označovány jako „Nebržděné děti“!

Jan Mühlfeit je guru mezi českými manažery, kouči a mentory. V posledních letech se intenzivně věnuje práci s dětmi. Právě on přišel s myšlenkou, jak moc důležité je v našich dětech objevovat jejich talenty a silné stránky. Posílá jasný vzkaz všem rodičům, prarodičům, učitelům a vychovatelům: „Nedávejte pozornost věcem, které dítěti nejdou! Místo toho s ním raději pracujte na tom, v čem dobří jsou a co jim jde! A pamatujte, že každé dítě je génius! Každé má talent! Úkolem nás dospělých je jeho talenty rozpoznat a dále je rozvíjet. Například tím, že budeme podporovat jeho přirozenou zvídavost, necháme ho vymýšlet nové způsoby a budeme rozvíjet jeho kreativitu.“

A teď to slibované propojení: Jako kouč, mentor a lektor učím své klienty, že talent sám o sobě ještě nic neznamená. Pro jeho využití a k dosažení úspěchu je zapotřebí akce. Dlouhodobé vykonávání činností, které budou silné stránky a talenty jednotlivce rozvíjet. Činnosti by to měly být opakované a náročné právě tak, aby byly úměrné síle a velikosti talentu. Pravidelnost opakování, nevyhnutelné občasné nezdary a nutnost překonávat rostoucí náročnost překážek s sebou přirozeně přinesou ukázněnost, vytrvalost, odolnost i pokoru. A samozřejmě úspěch! To jsou hodnoty, které ctila poválečná generace mých rodičů a které ctím i já. Proto prosím: Ať už jsme z generace označené jakkoliv, nezříkejme se své odpovědnosti za budoucnost a podporujme všechny děti. Každý z nás má svůj největší potenciál mezi svýma ušima. Pojďme ho využít a dělat všechno, co je v našich silách, abychom pomohli dětem rozvíjet jejich silné stránky a talenty. Jen tak se z nich stane skutečná naděje lidstva. Lidstvo jsme přece i my! A skvělou budoucnost si zasloužíme!

Eva Maurerová
příslušník generace „X“, maminka generace „Y“ a babička „Nebržděných dětí“.

Jan Mühlfeit

 

 

 

       © Excellent Plzeň s.r.o.        

 webmaster